Thursday, January 26, 2012

ad ACTA

Już wkrótce blog Jazzava cafe, podobnie jak wiele innych popularyzujących muzykę może zniknąć z sieci. Mamy ponoć 'zbyt wiele wolności' jak to raczył zaznaczyć jeden z posłów partii rządzącej. A może panie pośle zbyt wielu jest pośredników pomiędzy twórcą i odbiorcą, zbyt wiele żyjących z tegoż procederu koncernów i wydawnictw, których 'pośrednictwo' do tego stopnia zawyża ceny dzieł chronionych prawem autorskim, że odbiorca rezygnuje z ich zakupu a wszelkie formy ograniczenia marży pośredników zwiększają tylko ich apetyt na 'antypirackie' regulacje? Skoro umowa ACTA jak twierdzą politycy nic nie zmienia to po co została podpisana?

Nasz blog nigdy nie propagował piractwa czy nielegalnych linków do dzieł chronionych prawem autorskim. Po wejściu w życie zapisów ACTA nagle może się jednak okazać, że pojęcie 'legalności' ma zupełnie inne znaczenie w USA niż w Polsce. Popularne dziś 'wklejenie' widea czy utworu z któregoś z serwisów może stać się pretekstem do wnioskowania przez zagraniczny podmiot na podstawie 'domniemania' o naruszeniu praw autorskich o ujawnienie przez lokalnego prowidera danych osobowych twórcy bloga i domagania się od niego przed sądem innego kraju odszkodowania za szkody. Czy w tej sytuacji nasz rząd zapewni swojemu obywatelowi pomoc prawną na koszt państwa? Bo szczerze wątpię.

Jeśli ktoś bagatelizuje umowę ACTA jako nic nie znaczącą w praktyce i twierdzi, że 'ci młodzi ludzie nic nie rozumieją'  to zachęcam go do zapoznania się z nią bliżej. Jej polską wersję możecie przejrzeć TUTAJ.
Nasz blog po wejściu umowy w życie zostanie w obecnej formie usunięty z sieci. Do tego czasu zapraszam do słuchania waszej ulubionej muzyki. Póki można...

No comments:

Post a Comment